83CNQ100
Mfr.Part #
83CNQ100
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM2
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 40A PRM2
Stock
480
In Stock :
480
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Package / Case :
PRM2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Published :
2016
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5mA @ 100V
Datasheets
83CNQ100
SMC Diode Solutions 83CNQ100
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C PRM2 Chassis Mount