83CNQ080A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
83CNQ080A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
D-61-8
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D618
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Capacitance :
1.4nF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Max Surge Current :
7kA
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Forward Voltage :
670mV
Number of Pins :
3
Element Configuration :
Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Package / Case :
D-61-8
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 80A
Max Reverse Leakage Current :
1.5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5mA @ 80V
Lead Free :
Contains Lead
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - Rated DC :
80V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
80A
Min Operating Temperature :
-55°C
Diode Type :
Schottky
Mount :
Chassis Mount
Base Part Number :
83CNQ080
Mounting Type :
Chassis Mount
Supplier Device Package :
Average Rectified Current :
40A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
83CNQ080A
Vishay 83CNQ080A
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 40A 80V-DC D-61-8 Chassis Mount
83CNQ080A Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 670mV.In order to prevent the surge current from exceeding 7kA, it should be monitored.The part can draw a current of 80A.Capacitance in this device is approximately 1.4nF farads.As a reverse biased semiconductor device, its maximal reverse leakage current is 1.5mA.
83CNQ080A Features
670mV forward voltage
1.4nF farads
83CNQ080A Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
83CNQ080A applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23