83CNQ080SMS2
Mfr.Part #
83CNQ080SMS2
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM2-SM
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V PRM2-SM
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5mA @ 80V
Package / Case :
PRM2-SM
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package :
Current - Average Rectified (Io) :
80A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Diode Type :
Schottky
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 80A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80V
Datasheets
83CNQ080SMS2
SMC Diode Solutions 83CNQ080SMS2
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C PRM2-SM Through Hole