83CNQ080ASM
Mfr.Part #
83CNQ080ASM
Manufacturer
Vishay
Package / Case
D-61-8-SM
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D618SM
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Lead Free :
Contains Lead
Capacitance :
1.4nF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 80A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5mA @ 80V
Average Rectified Current :
80A
Package / Case :
D-61-8-SM
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
80V
Max Reverse Leakage Current :
1.5mA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80V
Diode Type :
Schottky
Base Part Number :
83CNQ080
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
80A
1 Pair Common Cathode
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Mount :
Radial, Through Hole
Max Surge Current :
7kA
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
80A
Supplier Device Package :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Datasheets
83CNQ080ASM
Vishay 83CNQ080ASM
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 80A 80V-DC D-61-8-SM Through Hole
83CNQ080ASM Overview
A surge current should be monitored and should not exceed 7kA.Parts can be powered by currents of 80A.Array has a capacArrayance of approximately 1.4nF farads.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 1.5mA, which is the current coming from that semiconductor device.
83CNQ080ASM Features
1.4nF farads
83CNQ080ASM Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
83CNQ080ASM applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23