83CNQ080S2
Mfr.Part #
83CNQ080S2
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM2
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V PRM2
Stock
609
In Stock :
609
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5mA @ 80V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 80A
Published :
2013
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80V
Supplier Device Package :
PRM2
Current - Average Rectified (Io) :
80A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Datasheets
83CNQ080S2
SMC Diode Solutions 83CNQ080S2
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C PRM2 Chassis Mount