83CNQ080
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
83CNQ080
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM2
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 40A PRM2
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80V
Published :
2016
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5mA @ 80V
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Packaging :
Bulk
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Factory Lead Time :
6 Weeks
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40A
Package / Case :
PRM2
Datasheets
83CNQ080
SMC Diode Solutions 83CNQ080
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C PRM2 Chassis Mount