83CNQ080ASL
Mfr.Part #
83CNQ080ASL
Manufacturer
Vishay
Package / Case
D-61-8-SL
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D618SL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 80A
Max Reverse Leakage Current :
1.5mA
Package / Case :
D-61-8-SL
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
Schottky
Max Operating Temperature :
175°C
Bulk
Average Rectified Current :
80A
Min Operating Temperature :
-55°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Pins :
3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80V
Current - Average Rectified (Io) :
80A
Base Part Number :
83CNQ080
Max Surge Current :
7kA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Supplier Device Package :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5mA @ 80V
Element Configuration :
Common Cathode
Datasheets
83CNQ080ASL
Vishay 83CNQ080ASL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 80A 80V-DC D-61-8-SL Surface Mount
83CNQ080ASL Overview
Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 7kA.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 1.5mA, which is the current flowing from that semiconductor device.
83CNQ080ASL Features
83CNQ080ASL Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
83CNQ080ASL applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23