226TXK350M
Mfr.Part #
226TXK350M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
540mA @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.0715Ohm @ 120Hz
Series :
TXK
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.24
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
240mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
5mm
Leakage Current :
0.472mA
e3
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated :
350V
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitance :
22µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
20mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
12.5mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
240mA
Datasheets
226TXK350M
Cornell Dubilier Electronics 226TXK350M
TXK 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 240mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can