226TLS016M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
226TLS016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
60mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12.057Ohm @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
60mA @ 120Hz
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.0007mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Factory Lead Time :
22 Weeks
Series :
TLS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
16V
Diameter :
5mm
Length :
13mm
Size / Dimension :
0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm
Tan Delta :
0.16
Package / Case :
Axial, Can
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Capacitance :
22µF
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
226TLS016M
Cornell Dubilier Electronics 226TLS016M
TLS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 60mA 0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can