226TTA050M
Mfr.Part #
226TTA050M
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.1
Package / Case :
Axial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
0.033mA
Factory Lead Time :
22 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
0.1 %
Series :
TTA
GENERAL PURPOSE
Lead Length :
35mm
Capacitance :
22µF
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.0429Ohm @ 120Hz
Ripple Current :
85mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ Low Frequency :
85mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ High Frequency :
130.05mA @ 50kHz
Height :
12.5mm
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
PCB, Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Weight :
45.359237g
Size / Dimension :
0.248Diax0.512L 6.30mmx13.00mm
Diameter :
6.3mm
Custom Capabilities :
Tape and Reel/Ammo Pack, Epoxy Ends
Number of Pins :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Datasheets
226TTA050M
Cornell Dubilier Electronics 226TTA050M
TTA 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 85mA 0.248Diax0.512L 6.30mmx13.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can