226TTA250M
Mfr.Part #
226TTA250M
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V AXIAL
Dielectric Material :
Aluminium
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
22µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.2
Dissipation Factor :
0.2 %
Series :
TTA
Polarization :
Polar
Weight :
4.535924g
Leakage Current :
0.59mA
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
25mm
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Custom Capabilities :
Tape and Reel/Ammo Pack, Epoxy Ends
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
250V
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Axial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
12.5mm
Lead Length :
35mm
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
PCB, Through Hole
Factory Lead Time :
22 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
244.8mA @ 50kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.072Ohm @ 120Hz
Ripple Current :
160mA
Datasheets
226TTA250M
Cornell Dubilier Electronics 226TTA250M
TTA 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can