226TMA250M
Mfr.Part #
226TMA250M
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V AXIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.32mA
e3
Tan Delta :
0.2
Tolerance :
±20%
Applications :
Bypass, Decoupling
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Length :
26mm
Voltage - Rated :
250V
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.071Ohm @ 120Hz
Capacitance :
22µF
Series :
TMA
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Package / Case :
Axial, Can
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 50kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
Diameter :
13mm
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
226TMA250M
Cornell Dubilier Electronics 226TMA250M
TMA 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can