226TXK200M
Mfr.Part #
226TXK200M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
22µF
Voltage - Rated :
200V
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
22 Weeks
Published :
Mount :
Through Hole
Diameter :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
0.274mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
Ripple Current :
350mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Series :
TXK
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.304Ohm @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Datasheets
226TXK200M
Cornell Dubilier Electronics 226TXK200M
TXK 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can