226TMA450M
Mfr.Part #
226TMA450M
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
22 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
TMA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
130mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
16mm
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.25
Size / Dimension :
0.630Diax1.575L 16.00mmx40.00mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
260mA @ 50kHz
Capacitance :
22µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18.839Ohm @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Length :
40mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.496mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Axial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Datasheets
226TMA450M
Cornell Dubilier Electronics 226TMA450M
TMA 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA 0.630Diax1.575L 16.00mmx40.00mm -25°C~105°C Polar Axial, Can