226CKS250MLU
Mfr.Part #
226CKS250MLU
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Diameter :
10mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.15
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.205mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.071Ohm @ 120Hz
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
20mm
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Mount :
PCB, Through Hole
Series :
CKS
Ripple Current :
195mA
Ripple Current @ Low Frequency :
195mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
22µF
Datasheets
226CKS250MLU
Cornell Dubilier Electronics 226CKS250MLU
CKS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 195mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can