12LRS103C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12LRS103C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 3.4A 50 MOHM TH
Stock
363
In Stock :
363
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Mount :
Radial, Through Hole
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
3.4A
Termination :
Radial
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Lead/Base Style :
Pin
ECCN Code :
EAR99
Inductance Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Type :
Wirewound
Inductance :
10μH
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
10kHz
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
8.5mm
Diameter :
10.5mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Series :
1200LRS
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielding :
yes
Contact Plating :
Tin
Lead Pitch :
5mm
Max DC Current :
3.4A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
4
Core Material :
Ferrite
Datasheets
12LRS103C
Murata Power Solutions 12LRS103C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB