12FR100E
Mfr.Part #
12FR100E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.1 OHM 1% 2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Resistance :
100MOhm
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e1
REACH SVHC :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Construction :
Cylindrical
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.4mm
Feature :
Current Sense, Non-Inductive
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
39.7mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Body Material :
Silicone
Packaging :
Bulk
Power Rating :
2W
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Max Power Dissipation :
2W
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
50 μm
Voltage - Rated :
100mV
Packing Method :
TR
Package / Case :
Axial
Published :
Size / Dimension :
0.094Diax0.417L 2.40mmx10.60mm
Composition :
Metal Element
Series :
10
Datasheets
12FR100E
Ohmite 12FR100E
Through Hole FIXED RESISTOR, 100mOhm, Metal Element,