12FR020E
Mfr.Part #
12FR020E
Description
RES 0.02 OHM 1% 2W AXIAL
Stock
800
In Stock :
800
Resistance :
20mOhm
Voltage - Rated AC :
200mV
Lead Length :
39.7mm
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
2W
Diameter :
2.4mm
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e1
Lead Diameter :
50 μm
Mount :
Through Hole
Published :
2007
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Body Material :
Silicone
Size / Dimension :
0.094Diax0.417L 2.40mmx10.60mm
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
12FR020E
Ohmite 12FR020E
Through Hole FIXED RESISTOR, 20mOhm, Metal Element,