12FR030E
Mfr.Part #
12FR030E
Description
RES 0.03 OHM 1% 2W AXIAL
Stock
568
In Stock :
568
REACH SVHC :
Unknown
Metal Element
Lead Free :
Lead Free
yes
Voltage - Rated :
100mV
Published :
2008
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
500V
Max Power Dissipation :
2W
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.417L 2.40mmx10.60mm
Mount :
Through Hole
Body Material :
Silicone
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Lead Length :
39.7mm
Resistance :
30mOhm
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Diameter :
2.4mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
12FR030E
Ohmite 12FR030E
Through Hole FIXED RESISTOR, 30mOhm, Metal Element,