12FR015E
Mfr.Part #
12FR015E
Description
RES 0.015 OHM 1% 2W AXIAL
Stock
960
In Stock :
960
Through Hole Resistors
Body Material :
Silicone
Max Power Dissipation :
2W
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.094Diax0.417L 2.40mmx10.60mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Resistance :
15mOhm
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
REACH SVHC :
Unknown
Lead Length :
39.7mm
Published :
2008
Power Rating :
2W
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Voltage - Rated :
100mV
Diameter :
2.4mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
12FR015E
Ohmite 12FR015E
Through Hole FIXED RESISTOR, 15mOhm, Metal Element,
Description: Ohmite Through Hole Resistors 12FR015E are axial leaded resistors with a resistance of 0.015 ohms and a power rating of 2 watts. They have a tolerance of 1%.
Features:
- Axial leaded design
- Resistance of 0.015 ohms
- Power rating of 2 watts
- Tolerance of 1%