12FR025E
Mfr.Part #
12FR025E
Description
RES 0.025 OHM 1% 2W AXIAL
Stock
719
In Stock :
719
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
50 μm
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Published :
2007
Size / Dimension :
0.094Diax0.417L 2.40mmx10.60mm
Tolerance :
±1%
2
Diameter :
2.4mm
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Current Sense, Non-Inductive
Voltage - Rated AC :
220mV
Lead Length :
39.7mm
Resistance :
25mOhm
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
500V
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~275°C
REACH SVHC :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Power Rating :
2W
Datasheets
12FR025E
Ohmite 12FR025E
Through Hole FIXED RESISTOR, 25mOhm, Metal Element,