12FR005E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12FR005E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.005 OHM 1% 2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Lead Length :
39.7mm
Voltage - Rated DC :
500V
Voltage - Rated :
100mV
Published :
Lead Diameter :
50 μm
Power Rating :
2W
Packing Method :
TR
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Current Sense, Non-Inductive
Pbfree Code :
yes
Series :
10
Resistance :
5mOhm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e1
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Construction :
Cylindrical
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Element
Size / Dimension :
0.094Diax0.417L 2.40mmx10.60mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Material :
Silicone
Max Power Dissipation :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
REACH SVHC :
Unknown
Diameter :
2.4mm
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
12FR005E
Ohmite 12FR005E
Through Hole FIXED RESISTOR, 5mOhm, Metal Element,