12FR040E
Mfr.Part #
12FR040E
Description
RES 40M OHM 1% 2W AXIAL
Stock
389
In Stock :
389
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.4mm
REACH SVHC :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Resistance :
40mOhm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.417L 2.40mmx10.60mm
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
100mV
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Published :
2008
Mount :
Through Hole
Lead Length :
39.7mm
Datasheets
12FR040E
Ohmite 12FR040E
Through Hole FIXED RESISTOR, 40mOhm, Metal Element,