12FR010E-B
Mfr.Part #
12FR010E-B
Description
RES 0.01 OHM 1% 2W AXIAL
Stock
433
In Stock :
433
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Metal Element
Failure Rate :
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Number of Terminations :
2
Features :
Current Sense
Size / Dimension :
0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)
Power (Watts) :
2W
Resistance :
10 MOhms
Supplier Device Package :
Package :
Bulk
Datasheets
12FR010E-B
Ohmite 12FR010E-B
10 mOhms, 2W, Metal Element,