12FR090E
Mfr.Part #
12FR090E
Description
RES 0.09 OHM 1% 2W AXIAL
Stock
6
In Stock :
6
Resistance :
90mOhm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
JESD-609 Code :
e1
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Lead Length :
39.7mm
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Published :
2008
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Power Rating :
2W
Voltage - Rated :
100mV
Size / Dimension :
0.094Diax0.417L 2.40mmx10.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
12FR090E
Ohmite 12FR090E
Through Hole FIXED RESISTOR, 90mOhm, Metal Element,