12FR070E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12FR070E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
2W 10 SERIES .07 OHM 1%
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
10
Resistance :
70mOhm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Length :
39.7mm
Diameter :
2.4mm
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
17 Weeks
Composition :
Metal Element
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
REACH SVHC :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Voltage - Rated :
100mV
Feature :
Current Sense, Non-Inductive
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.094Diax0.417L 2.40mmx10.60mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
2W
Packing Method :
TR
Construction :
Cylindrical
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C