12FR060E
Mfr.Part #
12FR060E
Description
RES 0.06 OHM 1% 2W AXIAL
Size / Dimension :
0.094Diax0.417L 2.40mmx10.60mm
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
60mOhm
Max Power Dissipation :
2W
Voltage - Rated :
100mV
Tolerance :
±1%
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Power Rating :
2W
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Lead Length :
39.7mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
12FR060E
Ohmite 12FR060E
Through Hole FIXED RESISTOR, 60mOhm, Metal Element,