12CTQ045STRR
Mfr.Part #
12CTQ045STRR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Average Rectified Current :
15A
Terminal Position :
Single
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Terminal Form :
Gull wing
Min Operating Temperature :
-55°C
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
Schottky
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.75mA @ 45V
Pin Count :
3
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Base Part Number :
12CTQ045
Package / Case :
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Max Reverse Leakage Current :
800μA
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
1 Pair Common Cathode
Element Configuration :
Common Cathode
Output Current-Max :
6A
Application :
High Power
Max Operating Temperature :
175°C
Max Surge Current :
690A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560mV @ 15A
Datasheets
12CTQ045STRR
Vishay 12CTQ045STRR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 15A 45V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
12CTQ045STRR Overview
An output voltage of 6A is the maximum it can handle.Maintaining a surge current under 690A and not letting it exceed it is the key to preventing it.A semiconductor device's maximum reverse leakage current is 800μA, which is the current created by its reverse bias.
12CTQ045STRR Features
a maximum output voltage of 6A
12CTQ045STRR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
12CTQ045STRR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23