12CTQ035
Mfr.Part #
12CTQ035
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
3
Element Configuration :
Common Cathode
Mounting Type :
Through Hole
Average Rectified Current :
6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Package / Case :
TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 35V
Diode Type :
Schottky
Published :
Current Rating :
15A
Capacitance :
400pF
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 6A
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
35V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Base Part Number :
12CTQ035
Max Surge Current :
690A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Max Reverse Leakage Current :
800μA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
12CTQ035
Vishay 12CTQ035
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 6A 35V-DC TO-220-3 Through Hole
12CTQ035 Overview
We should be monitoring the surge current and keeping it below 690A.Using the part, you can draw a current of 15A.Approximately 400pF farads of capacitance are present in this device.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 800μA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
12CTQ035 Features
400pF farads
12CTQ035 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
12CTQ035 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23