12CTQ040
Mfr.Part #
12CTQ040
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Pins :
3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Non-Repetitive Surge Current :
690A
Packaging :
Tube
Element Configuration :
Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Forward Voltage :
730mV
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Current Rating :
12A
Max Reverse Leakage Current :
800μA
Max Surge Current :
690A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
400pF
Package / Case :
TO-220-3
Average Rectified Current :
6A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 40V
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 6A
Voltage - Rated DC :
40V
Schottky
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
12CTQ040
Vishay 12CTQ040
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 6A 40V-DC TO-220-3 Through Hole
12CTQ040 Overview
When the forward voltage is set to 730mV, this device will operate.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 690A should be the rule.A current of 12A can be drawn from the part.Approximately 400pF farads of capacitance are found in this device.Its maximal reverse leakage current is 800μA, which is the current from that semiconductor device when the device is reverse biased.
12CTQ040 Features
730mV forward voltage
400pF farads
12CTQ040 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
12CTQ040 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23