12CTQ045S
Mfr.Part #
12CTQ045S
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
12A, 45V, D2PAK, SCHOTTKY RECTIF
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Average Rectified Current :
15A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
3
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
800μA
Terminal Form :
Gull wing
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.75mA @ 45V
Base Part Number :
12CTQ045
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Number of Terminations :
2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tube
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Element Configuration :
Common Cathode
Number of Phases :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
690A
Max Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
Number of Elements :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Current-Max :
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560mV @ 15A
Published :
Application :
High Power
Number of Pins :
3
Datasheets
12CTQ045S
SMC Diode Solutions 12CTQ045S
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 15A 45V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
12CTQ045S Overview
6A is the maximum output voltage array can support.Array is important to monArrayor the surge current and make sure that Array does not exceed 690A.This semiconductor device's maximal reverse leakage current is 800μA kA, which is its reverse leakage current when reverse biased.
12CTQ045S Features
a maximum output voltage of 6A