12CTQ040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12CTQ040
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
12A, 40V, TO-220AB,SCHOTTKY RECT
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Element Configuration :
Common Cathode
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Capacitance :
400pF
Max Surge Current :
690A
Package / Case :
TO-220-3
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 6A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Schottky
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Number of Pins :
3
Forward Voltage :
730mV
Current Rating :
12A
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
40V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tube
Max Reverse Leakage Current :
800μA
Average Rectified Current :
6A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
690A
Supplier Device Package :
TO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 40V
Datasheets
12CTQ040
SMC Diode Solutions 12CTQ040
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 6A 40V-DC TO-220-3 Through Hole
12CTQ040 Overview
When the forward voltage is set to 730mV, this device will operate.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 690A should be the rule.A current of 12A can be drawn from the part.Approximately 400pF farads of capacitance are found in this device.Its maximal reverse leakage current is 800μA, which is the current from that semiconductor device when the device is reverse biased.
12CTQ040 Features
730mV forward voltage
400pF farads
12CTQ040 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
12CTQ040 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23