12CTQ030
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12CTQ030
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
12A, 30V, TO-220AB,SCHOTTKY RECT
Stock
799
In Stock :
799
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800 μA @ 30 V
Product Status :
Active
Base Product Number :
12CTQ
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600 mV @ 6 A
Mounting Type :
Through Hole
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
6A
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
TO-220-3
Series :
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package :
TO-220AB
Diode Type :
Schottky
Package :
Tube
Datasheets
12CTQ030
SMC Diode Solutions 12CTQ030
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C ~ 175°C TO-220-3 Through Hole