12CTQ045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12CTQ045
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Lead Free :
Contains Lead
Element Configuration :
Common Cathode
Max Reverse Leakage Current :
800μA
Average Rectified Current :
6A
Capacitance :
400pF
Current Rating :
6A
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Max Surge Current :
690A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Voltage - Rated DC :
45V
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.66mm
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
12CTQ045
Package / Case :
TO-220-3
Diode Type :
Schottky
Peak Non-Repetitive Surge Current :
690A
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reverse Current :
800A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
6A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
9.02mm
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Forward Voltage :
730mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 6A
Mount :
Through Hole
Width :
4.82mm
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Published :
Forward Current :
12A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 45V
Number of Pins :
3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Datasheets
12CTQ045
Vishay 12CTQ045
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 6A 45V-DC TO-220-3 Through Hole
12CTQ045 Overview
In operation, this device will be set to 730mV volts forward.As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 690A.In operation, this device will be set to 12A volts forward.In this case, the part can provide a current of 6A.There are approximately 400pF farads of capacitance in this device.This device is powered with reverse voltage peak of 800A V.When it's reverse biased, it's maximal reverse leakage current is 800μA.
12CTQ045 Features
730mV forward voltage
400pF farads
a peak voltage of 800A
a reverse voltage peak of 800A
12CTQ045 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
12CTQ045 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23