12CTQ040S
Mfr.Part #
12CTQ040S
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 6A D2PAK
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 40V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 6A
Package / Case :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Datasheets
12CTQ040S
SMC Diode Solutions 12CTQ040S
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount