12CTQ045
Mfr.Part #
12CTQ045
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-220-3
Description
12A, 45V, TO-220AB,SCHOTTKY RECT
Stock
822
In Stock :
822
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Non-Repetitive Surge Current :
690A
Mount :
Through Hole
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Length :
10.66mm
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Package / Case :
TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 45V
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
3
Packaging :
Tube
Base Part Number :
12CTQ045
Peak Reverse Current :
800A
Forward Current :
12A
Diode Type :
Schottky
Average Rectified Current :
6A
Max Reverse Leakage Current :
800μA
Height :
9.02mm
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Surge Current :
690A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Width :
4.82mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 6A
Current Rating :
6A
Voltage - Rated DC :
45V
Capacitance :
400pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
TO-220AB
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Forward Voltage :
730mV
Published :
2009
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Datasheets
12CTQ045
SMC Diode Solutions 12CTQ045
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 6A 45V-DC TO-220-3 Through Hole
12CTQ045 Overview
In operation, this device will be set to 730mV volts forward.As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 690A.In operation, this device will be set to 12A volts forward.In this case, the part can provide a current of 6A.There are approximately 400pF farads of capacitance in this device.This device is powered with reverse voltage peak of 800A V.When it's reverse biased, it's maximal reverse leakage current is 800μA.
12CTQ045 Features
730mV forward voltage
400pF farads
a peak voltage of 800A
a reverse voltage peak of 800A