10ML47MEFCTZ5X5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ML47MEFCTZ5X5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
48mA
Life (Hours) :
3000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
48mA @ 120Hz
Series :
ML
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
2.0066mm
Voltage - Rated :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
10ML47MEFCTZ5X5
Rubycon 10ML47MEFCTZ5X5
ML 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 48mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can