10ML100MEFCT56.3X5
Mfr.Part #
10ML100MEFCT56.3X5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
90mA @ 10kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current :
75mA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
75mA @ 120Hz
Capacitance :
100μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Rubycon 10ML100MEFCT56.3X5
ML 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 75mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can