10ML100MEFC6.3X5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ML100MEFC6.3X5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
3μA
Height :
5mm
Lead Pitch :
2.5mm
Ripple Current :
75mA
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Lead Diameter :
450 µm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated AC :
10V
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Voltage :
10V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Ripple Current (AC) :
75mA
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
75mA @ 120Hz
Series :
ML
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
90mA @ 10kHz
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
6.3mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Capacitance :
100μF
Voltage - Rated DC :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
10ML100MEFC6.3X5
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 10ML100MEFC6.3X5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, 10ML100MEFC6.3X5 pinout, 10ML100MEFC6.3X5 datasheet PDF, 10ML100MEFC6.3X5 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 10ML100MEFC6.3X5 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rubycon 10ML100MEFC6.3X5
ML 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 75mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can