10ML220MTA8X7
Mfr.Part #
10ML220MTA8X7
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
160mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
192mA @ 10kHz
Lead Pitch :
3.5052mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitance :
220μF
Factory Lead Time :
17 Weeks
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
±20%
Datasheets
10ML220MTA8X7
Rubycon 10ML220MTA8X7
ML 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 160mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can