10ML120MEFC6.3X7
Mfr.Part #
10ML120MEFC6.3X7
Description
CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL
Tolerance :
±20%
Diameter :
6.3mm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
120mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Life (Hours) :
5000 hours
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current :
100mA
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitance :
120μF
Packaging :
Bulk
Height :
7mm
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
10ML120MEFC6.3X7
Rubycon 10ML120MEFC6.3X7
ML 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 100mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can