10ML220MEFCC88X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ML220MEFCC88X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
3.5052mm
Capacitance :
220μF
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Series :
ML
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
160mA
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
10V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
192mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
10ML220MEFCC88X7
Rubycon 10ML220MEFCC88X7
ML 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can