10ML120MEFCT56.3X7
Mfr.Part #
10ML120MEFCT56.3X7
Description
CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current :
100mA
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Capacitance :
120μF
Life (Hours) :
5000 hours
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
120mA @ 10kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Rubycon 10ML120MEFCT56.3X7
ML 120μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 100mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can