10ML47MEFCT55X5
Mfr.Part #
10ML47MEFCT55X5
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
48mA @ 120Hz
Capacitance :
47μF
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
48mA
Voltage - Rated :
10V
Datasheets
10ML47MEFCT55X5
Rubycon 10ML47MEFCT55X5
ML 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 48mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can