10ML470MEFCT78X9
Mfr.Part #
10ML470MEFCT78X9
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
252mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
3.5052mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
470µF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current :
210mA
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Datasheets
10ML470MEFCT78X9
Rubycon 10ML470MEFCT78X9
ML 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 210mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can