10ML470MEFC8X9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ML470MEFC8X9
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
5000 hours
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current (AC) :
210mA
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Published :
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
252mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Height :
9mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
470µF
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated AC :
10V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
10V
Diameter :
8mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
210mA
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
3.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
ML
Datasheets
10ML470MEFC8X9
Rubycon 10ML470MEFC8X9
ML 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 210mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can