10ML33MEFC4X7
Mfr.Part #
10ML33MEFC4X7
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Pbfree Code :
yes
Diameter :
4mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
7mm
Lead Pitch :
1.4986mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
1.5mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
43mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.35
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
43mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.0033mA
Capacitance :
33μF
Packaging :
Bulk
Datasheets
10ML33MEFC4X7
Rubycon 10ML33MEFC4X7
ML 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 43mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can