10ML330MEFCTA8X7.5
Mfr.Part #
10ML330MEFCTA8X7.5
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Lead Pitch :
3.5052mm
Capacitance :
330µF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current :
180mA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
216mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Rubycon 10ML330MEFCTA8X7.5
ML 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 180mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can