10ML330MEFCT78X7.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ML330MEFCT78X7.5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
216mA @ 10kHz
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
3.5052mm
Capacitance :
330µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
ML
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Ripple Current :
180mA
Life (Hours) :
5000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rubycon 10ML330MEFCT78X7.5
ML 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 180mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can