109CKS6R3M
Mfr.Part #
109CKS6R3M
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Ripple Current :
2.76A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.76A @ 120Hz
e3
Diameter :
16mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Capacitance :
10000µF
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
CKS
Height :
25mm
Tan Delta :
0.4
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
7.493mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
69.6mOhm @ 120Hz
Leakage Current :
1.89mA
Ripple Current @ High Frequency :
3.864A @ 100kHz
Datasheets
109CKS6R3M
Cornell Dubilier Electronics 109CKS6R3M
CKS 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.76A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can